Neden Org Dersi

Neden Org Dersi Almalıyım ?

Piyano ile elektronik Org dersleri arasında, klavyede benzerlik olmasına rağmen dağlar kadar fark vardır.
Her ikisi için de Temel müzik ve nota bilgisi gerekmektedir. Fakat piyano derslerinde sol anahtarındaki notaların yanı sıra ( fa anahtarı ) da öğrenmek gerekir. Piyano da sağ el ile melodi çalınırken sol el ile armoni eşlik eder. Ve bu armoniler ise ( fa anahtarı ) ile yazılır. Öğrenci aynı anda her iki porte yi de okumalı ve icra edebilmelidir ki bu da çok uzun yıllar ve çalışmalar sonucu elde edilebilecek bir melekedir.
Buna karşılık org da ise sağ el yine melodi çalarken sol elde ki armonizasyonu şifreler ( akorlar ) ile sağlarız. Her notaya ve akora karşılık gelen harfler vardır ve bunlar 7 tane dir.

A     B    C    D    E    F    G
La   Si   Do  Re  Mi  Fa  Sol

Öğrenci, tıpkı gitar derslerinde de olduğu gibi bu harflerin içerdiği sesleri öğrenir ve sol elin 3 parmağı ile bunları uygular. Duyulması gereken armonik sesleri ise elektronik Org (klavye) kendisi verir. Tabiiki kolay dediysek o kadar da kolay değil 🙂 Öğrencinin tüm akorlara ve akor dizilimlerine (armonizasyon) hakim olması çokça çalışması gerekir. Peki akor nedir ?

Akor:
En az üç ve daha fazla sesin birleşmesinden oluşan ses kümesidir.
Örneğin ” C ” akorunu ele alalım.

C : Do akorudur (Do major) olarak isimlendirilir. Ve içerdiği sesler ise ( do-mi-sol ) sesleridir. Öğrenci çalacağı melodinin üzerinde bu ” C ” harfini gördüğünde bu üç sesi tınlatır (aynı anda 3 tuşa basar) ve melodinin gidişatına göre diğer akorları takip eder.
Böylelikle solo (ana melodi) çalınırken onun ile uyumlu diğer sesler de çalınır.

Akorlar ve akor çeşitlerine, akor tablosuna sitemiz makalelerinden ulaşabilirsiniz.

Org derslerindeki bir diğer gereklilik ise Türk ve Dünya müziğine hakim olmak gerekir. Batı müziği ( majör ve minör ) olmak üzere temel iki kalıptan oluşur. Türk müziği ise ( tek sesli ve daha melodik yapıya sahip olduğu için ) makam da dediği miz bir çok kalıp ile ele alınır. Ve bu kalıplarda ( koma ) dediğimiz farklı frekansta sesler de vardır. Bu sebeple öğrenci kafi derecede Türk müziği eğitimi de almalıdır.
Org derslerimiz Batı ve Türk müziği bilgileri ve repertuarı içerir şekilde hazırlanmıştır.

Neden Org Dersi
Öğrencinin derslere başlarken amacını iyi belirlemesi ve amaca uygun bir ders programı çizilmesi gerekir. Eğer kişi kuyruklu piyanosu ile klasik batı müziği çalan bir konser piyanisti olmayacak ise Org eğitimi alması daha mantıklıdır. Piyano eğitimi ile org eğitimi tamamen birbirinden farklı ve donanım açısından farklı dinamikleri etüt etmeyi gerektirir. Öğrencilerimize org eğitimi verirken gerekli olan temel müzik bilgileri Nota, solfej, aralık, gam vs yanı sıra basit derecede Armoni bilgisi de vermekteyiz. Öğrencinin isteği ve seviyesine göre ilerleyen zamanlarda armoni ve kompozisyon bilgileri ( eğitimleri ) de verilebilir. Diğer enstruman çalanların (klarnet, zurna, bağlama, solo enstrumanlar) armoni bilgisi iyi olmadanda çok iyi enstruman çalabilmelerine rağmen Org çalanların mutlaka az da olsa armoni bilgisine sahip olmaları gerekir.
Unutmayalım ki NOTA VE ARMONİ BİLGİSİ NE SAHİP OLMAYAN müzisyenlerin enstrumanları konusunda ilerlemeleri de çok zordur. Mutlaka müzikariyerlerinin bir yerinde bu bilgilere ihtiyaç duyacaklardır.

Neden Org Dersi ?

Bir diğer konu da piyano tuşlarının mekanik olması dır ve iyi çalabilmek için çok güçlü parmaklara sahip olmak gerekir. Hatta birçok iyi piyanistin nefes kontrolü için düzenli spor yaptığını da bilmekteyiz. Org da ise tuşlar ve hassasiyetleri istenildiği sertliğe ( touch respons ) ayarlanabilmektedir. Bu nedenle nispeten daha kolaydır.

Org Özel Ders İçin

(0216) 414 93 84 ve (0546) 623 57 23 Telefonlardan Randevu alabilir, istediğiniz zaman derslerimize katılabilirsiniz.
Adres: Osmanağa mahallesi. Leylak sokak. N0: 26 Kat: 1 Kadıköy / İstanbul

Dersler hakkında daha detaylı bilgiye www.enesmuzik.net internet sitemizden ve makalelerimizden ulaşabilirsiniz.