Bağlama Nasıl Çalınır

Bağlama Nasıl Çalınır ?

Enstrumanı çalmaya çalışmadan önce ilk yapmanız gereken doğru (net) bir akort tur. Akortsuz sazdan doğru sesler çıkmaz ve bu çalmanıza ve kulağınızın gelişmesine engel olur. Peki akort nasıl yapılır ?

Kısa sap ve uzun sap akortları farklıdır. Kısa sap saz da sesler alttan üste doğru ( re-sol-la) sesleri, uzun sap sazda ise alttan üste doğru (la-re-sol) seslerini verecek şekilde yapılır.

Akordu bir akort aleti ile de yapabilirsiniz. Nasıl akort yapacağınız hakkında detaylı bilgiye
BURAYA TIKLA ulaşabilirsiniz.

Akort ettikten sonra sazınızın perdelerini (nota yerlerini) bilmeniz gerekir. Uzun sap sazın perdeleri videomuzda var.

Saz Nasıl Çalınır
Bağlama Nasıl Çalınır

Kısa saplı sazın üzerinde perdeleri öğrenmek için yanda ki resme bakınız.
Resmin üzerine tıklayıp büyütebilir, sağ tıklayıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Daha sonra işe basit egzersizler ile, parmak ve tezene alıştırmaları ile başlayın. Derslerde kolaylık olsun diye parmak numaraları ve tezene yönleri oklar ile gösterilmektedir. Birkaç ders sonra parmaklarınız ve tezene vuruşlarınız geliştikten sonra basit türkülere ve ezgilere geçebilirsiniz. Web sitemizde egzersiz ve Türkü notaları na da yer verilmiştir.

Bağlama derslerinde kullandığımız tezene ve nota tartımı alıştırmalarımız resimdedir. Tabi ki bunları çalışabilmeniz için nota ve solfej bilgilerine de ihtiyacınız vardır. Nota, solfej, gam, aralık, oktav vs bilgilere BURAYA TIKLA ulaşabilirsiniz.

Bağlama Dersleri her nekadar internet ten çeşitli bilgiler versek de, usta çırak ilişkisi ile birebir çalışılması gereken derslerdir. Müzik, çokca pratik yapılması gereken bir iştir. Blog larımızdan teorik bilgiler edinebilirsiniz fakat bunların pratiğini çokca yapmanız gerekir.

İYİ ÇALIŞMALAR ..

ÖZEL ORG, BAĞLAMA GİTAR DERSLERİ
(0216) 414 93 84 – (0546) 623 57 23 / KADIKÖY
Adres: Osmanağa mh. Leylak sk. No: 26/3