content top

Org Akor Cetveli


Klavye uzerinde akorlari gosteren bir tablodur.

Resmi buyutmek icin uzerine tiklayin yada buradan pc ye download edebilirsiniz.

Harflere karşılık gelen nota isimleri;

A- la
B- si
C – do
D- re
E- mi
F- fa
G- sol

Akor nedir ?

Akor; En az 3 ve daha fazla sesin aynı anda tınlatılması işidir. Akorlar yukarıdaki harfler (şifreler) ile gösterilir. Eğer akor Maşör ise büyük harf, minör ise yanına küçük ”m” harfi konarak,

örn: (C)     Do major akoru
(Cm) Do minör akorudur

Bunlar triad akor yani, 3 sesten oluşan basit üçül akorlardır. Bunlardan başka ” 7 li, dim, sus” vesire değişik akorlarda vardır. Basit akorları ve armonileme işlemini öğrenmeden diğerlerine geçmeyiniz.

Akorlardan önce ise sitemizde bulunan ( gam, aralık, oktav, çevrim vs ) bilgileri öğreniniz. Aksi takdirde akorları içeren sesleri öğrenmeniz pek birşey ifade etmeyecektir. Akorları öğrensenizde bir eğitimci olmadan armonileme ( uygun melodiye uygun akor yazma) işini yapmanız çok zor olacaktır.

Sitemizin sağ üst göşesindeki ” site içi arama motoru” na yazarak merak ettiğiniz konuyu aratabilirsiniz.

18 Responses to “Org Akor Cetveli”

 1. Hocam çok teşekkürler sayenizde bütün akorları öğrencem.sitenizde çok güzel olmuş.Daha çok bilgiye yer verirseniz daha çok teşekkür ederim 🙂

 2. hocam ben 2 senedir org çalıyorum roland g 800 üm var. akorların çogunu biliyorum ama nerde ne zaman basacagımı bilmiyorum.kolay bir yolu varmı ?

  • Enes Atlığ says:

   Akorları nasıl basacagınızı bilmek yeterli değil.Hangi teknik ve prensiplere göre basıldıgını bilmek gerekir.En azından basit armoni bilgisi gerektir.Majör,minor,gam,transpoze,vs bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Sitede basit parçalar akorları ile verilmiştir. Onları doğru çalarak işe başlayabilirsiniz.

 3. Ben de sayenizde bütün akorları öğreneceğim Allah izin verirse fakat kaç sene de bilmiyorum.Bana şimdilik bu kadar bilgi yeter ben de çok teşekkür ediyorum.Hoşça kalın…

 4. Site çok güzel gerçekten de,BAŞARILI…

 5. hocam cok teşekkür ederiz bilgi için amam bu orgda re calanlar la calanlar için değişmiyomu nerden hangi akoru bastığımız ?

  • Enes Atlığ says:

   Muzisyen her eseri her ton dan calabilmelidir.
   Herhangi bir eserin akorlarini baska seslere transpoze edebilirsiniz. Re major caldiginiz bir eseri Do major calarsaniz, eser icinde kullandiginiz butun akorlar bir ton tizlesir.Biraz nota ve armoni konusuna bakarsaniz daha iyi anlarsiniz.
   Bu konuda da bi calisma yapip ilerleyen gunlerde siteye eklemeye calisirim.

   iyi calismalar…

 6. # la da bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen daha yeni başladım ve bunu bilmem gerekiyor çok acil çoooooooook

 7. lütfen hemen

 8. akorları çok karıştırıyorum

 9. Ben bu konuda acemiyim.Birkaç sorum olacaktı.
  1-Akorlar üzerinde 2 farklı şekil var(Yıldız ve daire).Bunların anlamı nedir?Akorun bir seferde birden çok ses çıkarmak benzeri bir şey olduğunu okudum yukarıdaki cetveldekileride uygularken bunu mu yapacağız,yani işaretlenmiş tuşlara aynı anda mı basacağız?
  2-Çeşitli piyano metodu kitaplarının bulunduğunu okumuştum(Beyer,Czerny,…) ve bu kitapların bu işi öğrenmede büyük yarar sağladığı da yazıyordu.Gerçekten böyle midir?İlla bu kitaplardan edinmemiz mi gerekir?Edinirsek daha kolay bir şekilde mi ilerleriz(zamandan kazanç mı sağlamış oluruz)?

  Sorularımla sizi baydıysam özür dilerim fakat yazının başında da belirttiğim gibi acemiyim.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Enes Atlığ says:

   Bahsettiğiniz Beyer,Czerny piyano eğitiminde kullanılır. Beyer ,diğerinden biraz daha basit bir metottur. FA anahtarı konusuna daha geç girer. Basitce açıklamak gerekirse;
   Piyano da sağ el Sol anahtarından notaları okutup, melodinin bir nevi kalıbını çaldırır iken, sol el de diğer armonileri vs FA anahtarından okuyup çalarsınız. Piyano eğitimi org a nazaran oldukca uzun sürer.
   Org eğitimi ise tamamen farklıdır. Yalnızca sol anahtarı kullanılır. Sağ el solo ( melodi ) çalar iken, sol el akor şifreleri (aynı anda üç veya daha fazla sesin basılması) çalar. Piyano da yapılan ritm, arpej vs atraksıyonları org kendisi yapar. Siz sadece akorarı basarsınız. Daha eğitimin başında piyano mu, yoksa elektronik org mu kararınızı vermeniz gerekir. Klavyeleri aynı olmasına karşın, ikisi birbirinden çok farklı tekniklerdir.
   Ama hangisini çalarsanız çalın temel müzik ve nota bilgisine ihtiyacınız vardır. Eğer bir eğitimciden yardım almayacaksanız kendi kendinize öğrenebileceğiniz en iyi şey notalardır. Başlangıç olarak nota okuma çalışmaları yapmanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar.

 10. serdar says:

  hocam ben başlangıç için Casio CTK1150 aldım, yeterli olur mu? Touchresponse nedir anlamadım. Bir de akorlar üzerindeki yıldız ve daire ne anlama geliyor. Teşekkürler.

  • Enes Atlığ says:

   Ben yerli ritm ve enstruman seslerinin de içinde olduğu elektronik orgları tavsiye ederim. Ama 5 oktav her org da başlangıç için işinizi görür.
   Touch response ( tuş hassasiyeti) klavyenizin tuşlarına sert bastığınızda yüksek, yavaş bastığınızda alçak volüm de sesin duyulmasıdır. Yıldızlar akorun kök sesini verir Örn: do majör akorunun kök sesi 1.sesi do dur. ( *Do , Mi, Sol ) yıldız do notasında, noktalar da diğer armonik seslerin üzerindedir. İyi çalışmalar..

 11. Murat Öztürk says:

  Hocam çok teşekkür ederim Aklıma takılan bir kaç sorum olacak size yeni başladım bu işe 1. Akorların üzerinde Yıldızlar var veya çif Daireler var bunlar ne ifade ediyorlar? 2. Aklıma Takılan en önemli soru akorları nerde ve ne zaman kullanıcam mesela sola atıyorum aralarına mı serpiştiricem akorları.?

  • Akorları anlamak ve uygulamak için az da olsa nota ve armoni bilgisi gerekir. aksi takdirde şifreleri bilsenizd e akorları ne zaman nerede kullanacağınızı bilemezsiniz. Nota öğrenmekle işe başlayın zamanla gerisi gelecektir. Akor cetvelindeki noktalar da akoru içeren sesler ve yıldızlarda kök sesi göstermektedir. İyi Çalışmalar..

 12. Ellerinize sağlık..!!

content top