content top

Org Dersleri

Özellikle pianoorg gibi enstrumanlar ın grup dersleri olmaz. Bireylerin yeteneği,  derslerine ayırdığı zaman v.s.  farklılık gösterir. Bu nedenle herkesten aynı  başarıyı beklemek mümkün değildir. Müzik dersi uygulamaya bağlı bir dersdir. Bu nedenle hoca ile birebir çalışmak gerekir. Her yaştan müzik sever derslere katılabilir. Derslerdeki ilk amaç kişiye temel müzik bilgileri öğretmek ve basit melodileri amatörce çalabilecek seviyeye getirebilmek tir. Daha sonra Profesyönel olmak isteyen öğrenci derslere devam eder.

Unutmayalım ki müziğin sonu yoktur!

Org dersleri hakkında bkz.

Org;

Batı klasik müzik tarihinin en eski enstrumanlarından biri olan org, içindeki körüklere verilen havanın tahta veya metal borulardan geçerek, üflemeli çalgılarda olduğu gibi içerdeki hava sütunlarını titreştirmesiyle ses çıkaran  klavyeli ve pedallı bir enstrumandır.

Laurens Hammond‘ un elektrikli orgu yapmasıyla, en kullanışlı biçimine ulaşmıştır. İlk kez 1934’te ABD’de yapılan elektronik org da borular ve hava mekanizması bulunmaz; sesler elektronik olarak üretilir. Ve o günden bu zamana bir çok değişime uğrayan org tek başına, adeta bir orkestra dır ve çok sesli müziğin vazgeçilmez enstruman ı olmuştur.

Elektronik org(keyboard) diye de adlandırılır. Klavye Bazı müzik aletleri ve cihazlarında bulunan, çoğunlukla kaldıraç mekanizmasına sahip tuşlardan oluşan takım. Klavye aynı zamanda klavyeye sahip elektronik müzik cihazları için de kullanılan genel bir terimdir.

Klavyeler kendi aralarında mekanik yapı, malzeme, tuş ölçüsü ve sayısı açısından farklılıklar gösterseler de benzer bir görünüm taşırlar. Piyano, elektronik piyano, klavsen, kilise orgu, akordiyon ve melodika klavyeli müzik aletlerinden bazılarıdır.

Nasıl bir org alalım?

Satın alacağımız org 5 oktav ve profesyonel ( büyük tuş )  olmalıdır. Tuş hassasiyeti(touch response) özelliği olmalıdır.

Adı sanı belli olmayan bilinmedik markalı orglarda bu özellik coğu zaman bulunmaz.

Bu yüzden
korg, yamaha, casio, roland, gem vs bilindik orgları satın alınız. Bütcenize göre ikinci el bir enstruman da alabilirsiniz. Lakin enstruman alırken kozmetik durumundan daha çok tüm fonksiyonlarının çalışması önemlidir. Mutlaka bütün tuşları ve swıtch leri tek tek kontrol etmek gerekir.

Enstruman seçiminde bir diğer husus ta amaca yönelik olması dır.

Tüm orglarda batı enstruman sesleri ve ritmleri bulunur. Lakin etnik müzik yapacak iseniz türk müziğinde kullanılan enstruman sesleri ve ritm setlerine de ihtiyaç duyacaksınız. Çağımız da sampling sesler in yüklendiği enstruman lar daha çok tercih edilmektedir.

Enstruman seçimi nizde eğitmeniniz gerekli tavsiyelerde bulunacaktır.

İyi bir  icracı olabilmek için düzenli egzersizler yapmak gereklidir. Ne kadar çok ethüt yaparsak o kadar çok parmaklarımıza hakim oluruz. Şu anda usta sayılabilecek tüm icracılar çok iyi enstruman çalmalarına rağmen günde en az 4-6 saat egzersiz yapmaktadırlar. Tabik i o parmaklara duyguları verebilmek içinde çok iyi bir dinleyici olmak gerekmektedir.

Ucretsiz video lu org derslerine sitemizin video bolumunden yada buraya tiklayarak ulasabilirsiniz.

content top