Online Mix İşlemi

Bu blogda,
Online Mix İşlemi nedir? Mixing nasıl yapılır? Mixing fiyatları nedir? sorusunu müzikal terimleri mümkün olduğunca az kullanarak basit bir dille açıklamaya çalışacağız.

Amatör ya da profesyönel. Bir stüdyoda enstruman ve vokal kayıtlarınızı yaptınız. Ve bu kayıtları çok kanallı olarak en kaliteli formatta çıktı aldınız. Artık projenizin usta bir elde mix işlemi ile şekillenme zamanı gelmiş demektir.

Şunu da ekleyelim. İyi bir mix için iyi ve kaliteli kayıt da çok önemlidir. Kayıt nasıl alınır, hangi mikrofonlar, ses kartları kullanılmalıdır. Hangi mikrofon nasıl kullanılmalıdır? Ortam akustiği nasıl olmalı? vb bir çok detay vardır. Bu konulara webb sitemizin sağ üst köşesindeki ”site içi arama motoru” ndan ulaşabilir siniz. Ayrıca bloglar başlığı altından da ulaşabilirsiniz. Biz mix nedir? konusuna tekrar dönelim.

Mix: tüm kayıtları yapılan projenizin ses dengelerini ayarlama işidir.
Bu işlemi aranjörünüz yapabildiği gibi işi sırf mixing olan ses mühendisleri de yapabilir.
Mixing fiyatları nda bir standart yoktur. Hazırladığınız projeye göre de farklılık gösterir. 5-10 kanallı bir demo çalışma ile 50 kanallı bir albüm çalışması tabiki bir olmayacaktır.

Online Mix ve Mastering İşlemi için STUDIO AMBIANCE ile iletişime geçiniz. Tlf: (0546) 623 57 23

Mix işleminden sonra sıra mastering işlemine gelir.
Mastering: mixi yapılan, kanal kanal efektleri ve dengeleri ayarlanan projenin tüm kanallarını birleştirip tek kanal (track) olarak çıktı alıp tüm frekansları universal değerlere getirme işidir. Bu işlem, projenizi cd çalar, tv, radyo, tablet, ceptelefonu, kulaklık vs nerede dinlerseniz dinleyin hemen hemen aynı frekansları duymanızı sağlayan işlemdir. Projenin son işlemidir.

Online Mix ve Mastering İşlemi için STUDIO AMBIANCE ile iletişime geçeiniz. Tlf: (0546) 623 57 23