content top

Elektronik Org, Keyboard, Klavye Eğitimi


Org eğitimi ve eğitim süresi ;

Piyano eğitiminin klasikleşmiş teknik ve metotları olmasına karşın ”elektronik org eğitimi” diye adlandırdığımız eğitimin, temel bir metodu yoktur. Bir çok metottan ve eğitimcinin bu konudaki tecrübesinden yararlanmak gerekir. Eğitimcinin, temel müzik ve nota bilgileri yanı sıra derslerde, akor ve akor şifreleri kullanıldığı için iyi bir armoni bilgisi de olması gerekir.

Öğrenci ilk olarak iyi bir dinleyici daha sonra iyi bir müzisyen olmalıdır. Çağımızda, elektronik orglarda batı müziğinin temel ritm kalıpları, enstruman sesleri vs yanı sıra etnik ses ve ritm lere de yer verilmiştir. Bu sebepten dolayı eğitimcininde, öğrencinin de her çeşit müzik tarzını dinlemesi, zengin bir kulağa sahip olması gerekir.

Örneğin: Batı müziğinde kullanılan majör, minor aralıklar, armoni bilgileri  yanı sıra Türk müziği‘nde kullanılan makam dizileri, arızalar vs gibi Türk müziği dinamiklerini de iyi bilmesi gerekir. Bu nedenle eğitimcinin hem batı, hemde Türk müziği hakkında bilgisi olması gerekir.

Sadece teorik bilgi konusunda değil pratikde de, farklı marka ve modeldeki, elektronik orgların kullanımı ( farklılıkları, benzerlikleri ) hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Her geçen gün, teknolojininde müthiş bir hızla ilerlemesine paralel olarak eğitime  her gün yeni birşey katmak gerekmektedir. Günümüzde sampling ( canlı enstruman sesleri ) teknolojisi ile elektronik orglarda her tür sesi kullanabilmekteyiz. Kapı gıcırtısından, insan sesine kadar  hertürlü sesi editleyip org tuşlarına dağıtarak bir enstruman gibi kullanabilmekteyiz.

Bu sebepten dolayıdır ki ! Org eğitimi alan kişinin, herhangi bir çalgı eğitimi alandan farklı olarak, her türlü enstruman hakkında bilgisi olması gerekir. Eğitimciniz ne kadar donanımlı ise siz de o kadar iyi bir eğitim alırsınız.

Peki eğitim nerede biter ? in bir cevabı yoktur. Müzik, belli sistemlere bağlı olduğu kadar keşfe de bağlı bir bilim ve sanat dalıdır. Birde işin içine teknoloji girdiği için bu eğitimin sonu yok diyebiliriz. Eğitim öğrencinin ve eğitimcinin yeterli gördüğü seviyeye kadar devam eder.

Herkese iyi çalışmalar dilerim..

M. Enes Atlığ.
www.enesmuzik.net

 

……………..Bu özgün bir makale olup, kaynak gösterilerek başka sitelerde yayınlanabilir !…………………..

 

PİYANO VE ORG DERSLERİ / KADIKÖY
0216 414 93 84 www.enesmuzik.net

 

No Responses to “Elektronik Org, Keyboard, Klavye Eğitimi”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Müzik Kursları, Ataşehir, Ümraniye, Üsküdar, Göztepe, Bostancı, Moda - [...] Piyano, Org, Gitar, Bağlama Dersleri. İster hobi, ister profesyonel amaçlı olsun kişiye özel müzik [...]
  2. Piyano Hocası Org Hocası Bağlama Hocası, Gitar Hocası Kadıköy | Özel Müzik Dersleri / Kadıköy / Enes Müzik/Org Kursu İstanbul,Özel Müzik Dersleri,İstanbulda Bağlama, Saz Kursu - [...] Org dersi; Org derslerimiz temelde piyano derslerine benzemekle birlikte sağ el sol anahtarı ve sol el akor şifreleri(gitar çalanların…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

content top