Ümraniye Org Dersi

Ümraniye Org Dersi

Ümraniye Org Dersi, Ümraniye Org Dersi, Ataşehir Org Dersi, Üsküdar Org Dersi

Org ve piyano dersleri, öğrenci ile birebir çalışılması gereken derslerdir. Her öğrencinin müzikal algısı, yeteneği ve bu işe ayırdığı vakit farklılık gösterir. İşte bu yüzden her öğrenciye kişiye özel bir ders programı hazırlanmalıdır.

Org dersi, piyano eğitiminden faklıdır. Piyano derslerinde kişi (fa anahtarı) da okumalı, sağ el sol anahtarı notaları, sol el ise fa anahtarı notalarını çalmalıdır. Ayrıca enstrumanın tuşları Orga nazaran sert olduğundan devamlı kondüsyon gerektirir.

Org eğitiminde ise sol anahtarından notaları öğrenmeniz yeterlidir. Sağ el solo (melodi) çalarken sol el akor (armoni) çalar. Ve sol elde gitar çalanların yaptığı gibi akor basılır. Akorlar harfler ile şifrelenmiştir.

Örn:
(D) harfi üç notaya işaret eder ( re,fa,la ) notaları.
Öğrenci D harfini gördüğünde bu üç notaya aynı anda basar ve çıkan sese akor denir. Org dersinde bu akorlar kullanılır.

Org eğitiminde sırasıyla; temel nota bilgileri, basit ezgiler, basit şarkılar öğretilirken öğrenciye yeterli derecede armoni bilgisi edindirmekteyiz.

Gelelim org dersi için ihtiyaç duyulan enstruman seçimine.

Org Seçimi

Nasıl bir org almalıyım ?

Org seçimi, tamamen bütçenizle alakalı bir durumdur. Sıfır veya ikinci el bir org seçebilirsiniz. Fakat bazı temel özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

  • Tuş hassasiyeti (tuch response) olmalı. Tuşlara sert vurduğunuzda yüksek, yavaş vurduğunuzda kısık ses gelmeli.
  • Beş oktav olmalı. Orglar, sol iki oktav akor, sağ taraf ise solo çalmak için ayarlanmıştır. Bu nedenle tuşlar beş oktavdan az olursa ilerde sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer ikinci el bir enstruman satın alacaksanız mutlaka tek tek tüm tuşları, switch leri, pichbender, volüm potları vesaire, klavye üzerindeki tüm aksamı kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde herhangi bir tamir çoğu zaman satın alacağınız ikinci el bir orgun fiyatından fazla da olabilir. Mutlaka tüm tuşları kontrol ediniz!

Bunun dışında yukarıda yazdığımız gibi (touch response ve beş oktav) bu iki özelliğe sahip her org başlangıç için size yeterlidir. Bundan fazlası tamamen satın almak için ayırdığınız bütçe ile alakalıdır. Eğitmeniniz, nasıl bir org almanız gerektiği konusunda sizi aydınlatacaktır.

Tags: Avcılar Org Dersi, Esenyurt Org Dersi, Büyükçekmece Org Dersi, Avcılar Org Kursu, Esenyurt Org Kursu, Büyük Çekmece Org Kursu, Beylik Düzü Org Kursu