Bağlama Çalmayı Öğrenin

Öncelikle bağlama serüveninizi doğru bir temel üzerine inşa etmeniz gerekir. Bu yüzden en azından temel nota ve müzik bilgilerini öğrenmeniz gerekir. Bağlama çalmaya başlamak için bir oktav (sekiz seslik aralık) notaların yerlerini ve değerlerini öğrenmeniz yeterlidir.

örn: Piyano sekiz oktav dır ve notaların bir kısmı Sol anatarı’ndan, bir kısmı Fa anahtarı’ndan okunur. Porteye sığan sığmayan tüm notaları öğrenmeniz gerekir. Bağlama da ise başlangıçta bir oktav ( la-si-do-re-mi-fa-sol-la) nota ların yerlerini öğrenmeniz yeterlidir.

Bağlamada nota yerleri:

Bağlama Çalmayı Öğrenin

Daha sonra basit egzersizler ile dersler devam eder. Basit derecede nota okuduktan sonra egzersizler ile parmaklar güçlendirilir ve sağ el sol el koordinasyonu sağlanır.

Yeterli seviyeye geldikten sonra basit Türküler ile çalışmalara devam edilir. Öğrenci gerekli melekelere ulaşınca daha zor eserlere ve tavırlı çalım tekniklerine geçilir.

Dersler öğrenci ve eğitmenin yeterli gördüğü seviye ve süreye kadar devam edebilir.

Dersler hakkında detaylı bilgilere blog yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Özel bağlama (saz) dersleri için (0216) 414 93 84 ten randevu alarak istediğiniz zaman derslere başlayabilir siniz.

Adres: İstanbul / Kadıköy / Osmanağa mahallesi / Leylak sokak / No: 26 Kat: 1

Randevu Alınız !

Bize en çok sorulan soru ” ne kadar zamanda öğrenirim” dir.
Ve bir diğeri ise ” kısa sap mı uzun sap mı çalmalıyım” ?
Bağlama çalmaya başlamak için belli bir yaş aralığı yoktur. Her yaştan müzik sever derslerimize katılabilir. Kısa sap ile uzun sap arasında çalım tekniği açısından büyük farklılıklar vardır. Tamamen öğrencinin zevk ve isteğine bağlı bir seçimdir. Her Türkü, iki enstrumanla da icra edile bilir. Tamamen hangisi üzerinde yoğunlaştığınızla alakalıdır. Bu sebeple seçimi öğrenciye bırakmaktayız.

Notasız saz çalınır mı ? sorusu ise bir diğer çok rastladığımız soru. Evet çalınır. Fakat doğru bir eğitim ve nota ile daha usta bir müzisyen olursunuz ve de kendinizi geliştirme şansınız olur. Biz prensip üzere NOTASIZ EĞİTİM VERMİYORUZ !

Öğrencilerimiz ortalama 10-15 ders te nota ile, doğru tezene, doğru parmaklar ile Türküleri amatörce çalabilmektedir. Öğrenci ile birebir özel derslerimizle siz de kısa zaman da bir enstruman çalabilirsiniz.

Saz Kursu

Özel Ders için RANDEVU ALINIZ !

Adres: Osmanağa mh. Leylak sk. 26/1 Kadıköy / İstanbul
Telefon: (0216) 414 93 84 – (0546) 623 57 23
www.enesmuzik.net