Saz Kursu

Bağlama / Saz Kursu

Saz kursu hakkında; nedir, kısa sap mı uzun sap mı çalmalıyım, başlama yaşı kaç, notasız saz çalınır mı, dersler hangi günler, ne kadar zamanda öğrenirim ? gibi sorulara cevap olarak hazırladığımız yazımızda önce bağlama nedir? sorusuna cevap verelim.

Bağlama: Mızrap (tezene) ile çalınan, armuda benzer gövdeye sahip, telli saz ailesinden Türk halk müziği enstrumanıdır. Bağlamanın atası olarak Kopuz gösterilmektedir.

Bize en çok sorulan soru ” ne kadar zamanda öğrenirim” dir.
Ve bir diğeri ise ” kısa sap mı uzun sap mı çalmalıyım” ?
Bağlama çalmaya başlamak için belli bir yaş aralığı yoktur. Her yaştan müzik sever derslerimize katılabilir. Kısa sap ile uzun sap arasında çalım tekniği açısından büyük farklılıklar vardır. Tamamen öğrencinin zevk ve isteğine bağlı bir seçimdir. Her Türkü, iki enstrumanla da icra edile bilir. Tamamen hangisi üzerinde yoğunlaştığınızla alakalıdır. Bu sebeple seçimi öğrenciye bırakmaktayız.

Notasız saz çalınır mı ? sorusu ise bir diğer çok rastladığımız soru. Evet çalınır. Fakat doğru bir eğitim ve nota ile daha usta bir müzisyen olursunuz ve de kendinizi geliştirme şansınız olur. Biz prensip üzere NOTASIZ EĞİTİM VERMİYORUZ !

Öğrencilerimiz ortalama 10-15 ders te nota ile, doğru tezene, doğru parmaklar ile Türküleri amatörce çalabilmektedir. Öğrenci ile birebir özel derslerimizle siz de kısa zaman da bir enstruman çalabilirsiniz.

Saz Kursu

Özel Ders için RANDEVU ALINIZ !

Adres: Osmanağa mh. Leylak sk. 26/1 Kadıköy / İstanbul
Telefon: (0216) 414 93 84 – (0546) 623 57 23
www.enesmuzik.net

Müzik dersleri hakkında daha fazla bilgiye ve ücretsiz Org ve Saz metodu na sitemizden ulaşabilir, YouTube sayfamızdan ders videolarına erişebilir siniz.