Klavye Kursu İstanbul

Klavye Kursu İstanbul

Klavye, clavis (anahtar) Elektronik piyano, elektronik org, midi klavye ve org isimleri ile de anılan tuşlu çalgılara denir. Sahne ve stüdyolarda yaygınca kullanılan vazgeçilmez bir enstrumandır.

Gelişen teknoloji ile her geçen gün yeni ve yüksek kaliteli sesler yüklenebilen bir enstruman olması sebebi ile tercih edilmektedir. Sampling (canlı enstruman sesleri) adı verilen sistem ile gerçeğini aratmayan enstruman sesleri yüklenerek sahne ve studyo icrasında çokca kullanılmaktadır. En bilinen markalar Korg, Yamaha, Casio, Gem, Medeli, Roland vs her geçen gün yeni modeller üretmektedir.

Bilgisayarla müzik yapımında kullanılan (midi klavye) den tutun da piyano yu aratmayan 7 oktavlı büyük klavyeler de mevcuttur. Geleleim klavye dersi nasıl olmalı konusuna.

Klavye Dersleri ;

Elektronik Org olarak da adlandırdığımız klavye nin eğitimi zannedildiğinin aksine piyano eğitiminden çok farklı, nispeten de kolay dır. Temel müzik bilgileri nota, solfej, armonizasyon vb her ikisinde de gerekir. Lakin piyano da sol anahtarındaki notaların yanı sıra Fa anahtarında ki notaları da öğrenmek, hatta icra esnasında her iki notayı aynı anda okuyup seslendirmek (çalmak) gerekir. Orgda ise sol anahtarından nota okumanız yeterlidir. Armonizasyonu ise Gitar çalanların yaptığı gibi akor şifreleri ile yaparsınız. Her notaya denk gelen harfler (akor sesleri) vardır.

A   B   C   D   E   F   G  
La Si Do Re Mi Fa Sol

Bu harfler ile (akor) armonizasyon yapılır. Ve piyanonun yanı sıra Org da hemen hemen her enstrumanın sesini orgunuza yükleyip gerçeğine yakın seslendirebilirsiniz. Bu nedenle müzisyenler tarafından en çok tercih edilen enstrumandır.

Klavye Kursu İstanbul

Org eğitimi veren eğitmenin müzik bilgisi ve tecrübesi yanında günümüz teknolojisine de ayak uydurması, elektronik orglara hakim olması gerekir. Mutlaka nota ve armonizasyon bilmelidir. Klarnet, zurna, perküsyon, fülüt ya da  diğer enstrumanlarda illa da armoni bilmeniz gerekmeye bilir. Fakat eğer org çalacaksanız en azından temel armoni bilgilerini edinmeniz gerekir. Ders alacağınız eğitmenin Nota ve armoni bildiğinden emin olunuz. Aksi takdirde dersler tamamen zaman kaybı olur. Ve yanlış öğrendiğiniz bilgileri de çokca tekrar ederek daha sonra düzeltilemez alışkanlıklar haline getirebilirsiniz.

Enes Atl İstanbul Kadıköy Bağlama Saz Özel Ders – Armut